W dzisiejszych czasach większość prac załatwia się przez internet, nasze życie zdominowała technologia. U osób, których praca wymaga siedzenia przed komputerem przez cały dzień, a nawet w nocy, takich jak programiści, inżynierowie komputerowi, czy zawodowi gracze. Konsekwencje tego odbijają się w dłuższej perspektywie. Tutaj dowiesz się o możliwych urazach, jakie może to powodować oraz poznasz kilka wskazówek, jak ich unikać i jak je leczyć.
Co to jest ergonomia?
Pochodzi od greckiego słowa ergo oznaczającego pracę i nomos oznaczającego prawo, interpretowane jako właściwy i prawidłowy sposób wykonywania pracy, pod względem pozycji ciała w odniesieniu do rodzaju pracy, bez naruszania równowagi anatomiczno-fizjologicznej organizmu. Komfort, zdrowie, produktywność, bezpieczeństwo i jakość idą w parze w tej dziedzinie, osiągając większą wydajność jednostki w ciągu dnia pracy. Faktem jest, że jeśli pracownik zachoruje, wszystkie te czynniki pogarszają się, zmniejszając wydajność i przekładając się na straty ekonomiczne.
Najczęstsze urazy podczas pracy przed komputerem
Uszkodzenie nadgarstka
Powszechny jest ucisk nerwu pośrodkowego w nadgarstku spowodowany ciągłym opieraniem nadgarstka na biurku podczas korzystania z myszy lub klawiatury. Pozycja ramienia, przedramienia i dłoni odgrywa ważną rolę w powstawaniu tej patologii, dlatego obecnie istnieją rzeczy, które mogą jej zapobiec, takie jak ergonomiczna podkładka pod mysz z miękką i gąbczastą poduszką wraz z podparciem nadgarstka na biurku oraz ergonomiczna klawiatura. Więcej rodzajów ćwiczeń rąk i nadgarstków w tym wpisie. Podczas pisania na klawiaturze pozycja nadgarstka powinna być neutralna, a przedramiona powinny tworzyć z ramionami kąt 90°. W przypadku wystąpienia objawów takich jak drętwienie, mrowienie, ból na całej długości ramienia aż do dłoni, najlepiej jest skonsultować się z fizjoterapeutą.
Urazy oczu
Suchość, podrażnienie, zawroty głowy, opuchlizna oczu. Siatkówka oka jest bardzo wrażliwa na światło, więc długotrwałe przebywanie przed jasnym monitorem powoduje bóle głowy lub bóle mięśniowe.
Zapalenie ścięgna
Jest to stan zapalny ścięgna, powstały w tym przypadku na skutek nadmiernego wysiłku nadgarstka, stawu łokciowego, a nawet barkowego. Ścięgno jest odpowiedzialne za przenoszenie siły mięśniowej w celu wywołania ruchu w stawie.
Zapalenie stawów
W tym przypadku przyczyną są mikrourazy powstałe w wyniku powtarzających się i długotrwałych uderzeń o stół lub komputer podczas pisania. Jeśli dana osoba nie porusza stawami przynajmniej co 10 minut i nie rozciąga mięśni, jest przyszłym kandydatem do zapalenia stawów.