Inne

CFD – instrumenty pochodne i lewarowane

Skrót CFD to w wolnym tłumaczeniu kontrakt na różnicę kursową i pochodzi od angielskiego wyrażenie “Contract for difference”. Ten popularny instrument finansowy stanowi umowę między dwiema stronami zobowiązującymi się wzajemnie do natychmiastowego rozliczenia kwoty będącej różnicą między ceną otwarcia a zamknięcia wybranej pozycji. Tak właśnie narodził się termin “kontrakt różnic kursowych”. Co jeszcze warto wiedzieć na temat CFD? Sprawdź nasz poradnik.

Są pewne cechy charakterystyczne tylko dla kontraktów na różnice kursową. Dzięki nim CFD są nie tylko unikalne na rynku finansowym, ale także bardzo ciekawe z punktu widzenia początkującego inwestora.

CFD to instrumenty pochodne i lewarowane. Co to znaczy? Sprawdźmy!

CFD to instrumenty pochodne

Inwestując w kontrakty CFD nie stajesz się realnie posiadaczem wybranego instrumentu bazowego tylko spekulujesz, czy jego cena spadnie czy wzrośnie w określonym przedziale czasu.

Najlepiej posłużyć się przykładem. Chcesz kupić 10,000 akcji banku Lloyds i ich cena wynosi 3 GBP. Oznacza to, że klasyczna inwestycja kosztowałaby 30,000 GBP i to nie włączając żadnych prowizji czy opłat dla brokera. W zamian jednak stajesz się rzeczywistym posiadaczem akcji tego banku i jednocześnie częściowym właścicielem spółki. Tym samym posiadasz również prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu oraz różnorodne prawa do zdarzeń korporacyjnych, w tym prawo poboru.

Jeśli natomiast “kupujesz” kontrakty CFD na akcje Lloyd, nie stajesz się fizycznie ich właścicielem. Spekulujesz natomiast odnośnie ich przyszłego kursu, a także osiągasz potencjalne zyski lub starty z samego ruchu ich ceny. Jeśli nie jesteś pewny jak to działa, wypróbuj tutaj konto demonstracyjne i zdobądź doświadczenie bez ryzyka.

Kontrakty CFD są instrumentem lewarowanym

Inwestując w CFD można uzyskać wyższą ekspozycję na rynku w stosunku do posiadanego kapitału. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu dźwigni finansowej. Jako inwestor możesz otworzyć wielokrotnie większą pozycję przy stosunkowo małym wkładzie początkowym. Co to oznacza w praktyce? Otóż zarówno korzyści, jak i potencjalne straty mogą być znacznie wyższe niż w przypadku innych instrumentów finansowych.

Niezwykle istotną kwestią, o której trzeba pamiętać korzystając z dźwigni finansowej jest fakt, że tak samo jak może ona zwielokrotnić Twoje zyski, jednocześnie może znacząco powiększać stratę. Właśnie dlatego kluczową umiejętnością przy inwestowaniu z instrumentami lewarowanymi jest zarządzanie ryzykiem.

Similar Posts