Komputery Pozostałe

Zastosowanie płytek PCB w medycynie – na czym polega ich rola?

Obwody drukowane są nieodzownym elementem w urządzeniach elektronicznych wykorzystywanych w różnych branżach. Nie inaczej jest w przypadku medycyny, w której nowoczesne przyrządy i narzędzia oparte o elektronikę nie mogą obyć się bez płytek PCB.

Zastosowanie płytek PCB w medycynie

Dzięki dynamicznie rozwijającej się branży elektronicznej medycyna zyskuje precyzyjną aparaturę, a pacjenci nowoczesne urządzenia, które znacząco poprawiają komfort codziennego funkcjonowania. Z tego względu podmioty produkujące aparatury medyczne mają specyficzne wymagania, stąd producenci powinni zagwarantować wysoką jakość i żywotność płytek PCB, bez których wspomniane urządzenia nie mogą istnieć.

Za co odpowiada płytka PCB w urządzeniu medycznym?

Obwód drukowany to inaczej układ otworów oraz przewodzących elementów miedzianych, znajdujących się na podłożu dielektrycznym. Płytka PCB stosowana w aparaturze medycznej może posiadać jedną lub więcej warstw przewodzących. Na obwodzie drukowanym montuje się m.in. układy scalone, mikroprocesory, kondensatory, które odpowiadają za działanie wspomnianych urządzeń. Sama płytka jest więc bazą zaawansowanej elektroniki, która pozwala np. mierzyć wybrane parametry ciała, sterować urządzeniami rehabilitującymi czy wykonywać procedury medyczne.

Gdzie stosuje się obwody drukowane?

Wśród wielu zastosowań w branży medycznej płytki PCB znajdziemy między innymi w przyrządach laboratoryjnych, aparatach EKG, holterach ciśnieniowych i urządzeniach do diagnostyki arytmii, ultrasonografach, aparaty elektrochirurgiczne, bieżniach rehabilitacyjnych czy aparaturze endoskopowej. Niewielkie i zaawansowane technicznie obwody drukowane są elementami implantów (np. słuchowych czy kardiowerterów). To jednak nie wszystko. Płytki PCB znajdują się także w urządzeniach o bardziej uniwersalnym zastosowaniu, np. tabletach, smartfonach, monitorach, komputerach czy oświetleniu i tym podobnych.

Charakterystyka płytek PCB w branży medycznej

Ważnym aspektem stosowania jakichkolwiek materiałów w medycynie jest ich bezpieczeństwo. Ponadto podczas tworzenia płytek PCB niezwykle ważna jest precyzja wykonania i jakość wszystkich elementów (np. laminatu) i materiałów stosowanych w procesie produkcyjnym. Powinno to przekładać się na niezawodność i długi cykl życia aparatury, zwłaszcza z uwagi na fakt, że jej działanie ma bezpośredni wpływ na zdrowie i życie pacjentów.

W Techno-Service S.A. TS PCB oferujemy produkcję obwodów drukowanych na różnych rodzajach podłoża (FR4, mikrofalowe, aluminiowe), których specyfika i jakość są dostosowane do wymagań branży medycznej. Każdy ze wspomnianych rodzajów materiału ma inne zastosowania. Laminat FR4 sprawdzi się w wypadku urządzeń, które pracują z częstotliwościami do 0,5 GHz, a laminaty mikrofalowe są dostosowane do układów wysokiej częstotliwości. Laminaty aluminiowe natomiast wykorzystuje się w urządzeniach o dużej mocy, jak np. zasilaczach impulsowych oraz lampach oświetleniowych, gdzie źródłami światła są matryce diod LED.

Similar Posts