Praca

Praca zdalna – możliwości i zagrożenia

Praca zdalna stwarza dla wielu z nas niesamowite możliwości. Nie jest to jednak takie oczywiste dla wszystkich, ponieważ wiele osób (najczęściej są to pracodawcy, choć nie zawsze), widzi w pracy zdalnej również zagrożenia. I choć spojrzeń na ten obszar jest wiele, to warto zastanowić się nad kilkoma z nich. Tu znajdziecie 5 szans i zagrożeń pracy zdalnej.
1. Efektywność pracy. Jeżeli pracujemy zdalnie, najcześciej z domu, to mamy do dyspozycji ten sam czas, jaki mamy w biurze. Czy aby na pewno? Okazuje się nagle, że w domu jest zawsze coś do zrobienia. Trzeba skoczyć na zakupy, posprzątać albo pójśc z psem na spacer. Jest to pewnego rodzaju zagrożenie, bo zarządzanie czasem i efektywnością pracy nie jest w takim miejscu takie proste. Z drugiej strony, efektywność pracy może być co najmniej taka sama albo nawet większa, gdy pracujemy z domu. Dlaczego? Brak zbędnych „rozpraszaczy” w postaci kolegów i koleżanek, którzy wyciągają na kawę do firmowej kuchni, spotkanie na korytarzu i luźna nieformalna rozmowa powodują spadek efektywności pracy. Warto się zastanowić, czy potrafimy efektywnie zarządzać naszym czasem pracy, czy to pracując z domu czy z biura.
2. Dojazd do pracy. W przypadku pracy zdalnej z domu jest to ogromny plus i możliwość dla pracownika w zaoszczędzeniu codziennie nawet kilku godzin, jeżeli nie dojeżdżamy do biura. Jakie wiążą się z tym zagrożenia? Ponieważ nie musimy dojechać do pracy, to często pozwalamy sobie na dłuższy sen, a w rezultacie możemy obudzić się np. kilka minut przed rozpoczęciem naszej pracy i mieć trudność z pełną mobilizacją. Brzmi znajomo?

Komputer z macOS lepszym wyborem?

3. Brak dostatecznych narzędzi do pracy. W przypadku biura mamy do dyspozycji całe spektrum narzędzi. Systemy informatyczne, komputery, kserokopiarki oraz inne narzędzia. Pracują z domu – nie zawsze. Jest to pewnego rodzaju zagrożenie dla komfortu pracy, a z drugiej strony ogromna możliwość przyjrzenia się procesom w firmie i zastanowienia, które z nich naprawdę są dziś potrzebne, a które być może archaiczne.
4. Praca zdalna daje ogromne możliwości, ponieważ pozwala nam pracować nie tylko z domu, ale również z samochodu, będąc w hotelu albo w jakimkolwiek innym miejscu. Z drugiej jednak strony, zagrożenia można doszukiwać się w interakcjach społecznych, ponieważ nie mamy kontaktu z drugim człowiekiem, tak jak ma to miejsce w przypadku biura. Stwarza to realne zagrożenie błędów w komunikacji, braku naturalnych interakcji lub powstawania lęków, bo nie wszyscy są w stanie wytrzymać bez otoczenia innych ludzi.
5. Ostatnia szansa i zagrożenie to my sami. To od nas jako od pracowników zależy, jak gospodarujemy swoim czasem, jakich narzędzi wykorzystujemy i jaki tryb pracy wybieramy. Jeżeli jesteśmy świadomi siebie, wiemy, że trudno nam się zmotywować w domu, może warto rozważyć jednak dojazd do biura? Z kolei jeżeli widzimy, że więcej stresu sprawiają nam dojazdy do biura, a stanie w korku to większe zagrożenie dla nas, bo już sfrustrowani przyjeżdżamy do biura, może warto porozmawiać z szefem i poprosić o częstszy home office i pracę zdalną?
Praca zdalna daje wiele szans i możliwości. Ostatecznie wiele zalezy od naszych decyzji.

Similar Posts